Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 180 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Najlepsze Blogi

Brzeszcze- ryzykowne przejście

wtorek, 08 listopada 2016 11:11

Brzeszcze, miasteczko znane głównie ze względu na funkcjonującą tam kopalnię KWK Brzeszcze. Stara część to osiedla górnicze, nazwane nową i starą Kolonią. Nowa część w połączeniu z Jawiszowicami to kilka osiedli z lat świetności komunizmu. Środkiem miasta Brzeszcze oraz przez Jawiszowice, które to miejscowości stanowią jakby całość,  biegnie droga krajowa nr 933 z Chrzanowa aż za Pszczynę.

Ul. Ofiar Oświęcimia. Centrum starego miasta, brama wjazdowa do kopalni, basen, bank, policja, apteka, stadion Górnika Brzeszcze, hala sportowa  i najruchliwsze przejście dla pieszych spod kamienicy w której siedzibę ma bank spółdzielczy do kiosku ruchu koło basenu i kopalni.

To przez to przejście przechodzi codziennie prawie tysiąc osób.

Jest zwykły dzień w środku tygodnia. Jak co dzień Asia musi przebiec ulicę by pójść do szkoły. Nie tylko ona. Tak samo jej koleżanka z klasy-Julka.

Żaden kierowca się nie zatrzyma widząc dziewięciolatkę stojącą przy pasach. Nagle wszystkie samochody hamują. To przez tira, który nagle wyhamował przed bramą wjazdową do kopalni. Pół kabiny zajmuje pasy przejścia dla pieszych. Dziecko  oglądając się w obie strony na wszelki wypadek, bo tak jest nauczone,  wychodzi …przechodzi… zerka w lewo za tira, uffff. Jednak nie, uciekaaaaa z przejścia. Nie wiemy czy tir włączył kierunkowskaz, wiemy, że wjechał na pasy, widzimy uciekające dziecko. Ucieka przed osobówką, która wyprzedza tira. Na pasach, przed przejazdem kolejowym, na podwójnej ciągłej.

W tym miejscu latami już aż prosi się o światła. Niestety, nikt w mieście nic nie zrobi. Może nawet nie myśli.Może żaden z mieszkańców nie zwrócił uwagi na problem w tym miejscu.  Taki zarząd. Taka Pani burmistrz, taki jej zastępca. Wolą co roku wymieniać na nowy ten sam chodnik wzdłuż cmentarza i sadzić nowe roślinki przy hucznie (kiedyś) otwartym rondzie pod górnikiem. Jak się ukończyło ASP to wypada posługiwać się choć wyobraźnią.

Odsyłam do swojej książki, do wiersza pt. ,, Złe rzeczy dzieją się w dzień’’. Obyście nigdy nie musieli rzygać pod własne stopy z wyrzutów sumienia.

 Za światła, za pasy i za wszystko inne za co wzięliście odpowiedzialność.


Podziel się
oceń
1
1

Dusza ma tytuł

poniedziałek, 23 maja 2016 22:32

Jesteś bezdechem wśród słów

sykiem węża

 

 

Ja jestem 

Ty jesteś 

My jesteśmy

Wy jesteście

 

dusza szuka ogryzka

znajdzie DNA

 

ja szukam 

Ty szukasz

My szukamy

Wy szukacie

 

 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
1
2

emo cja

czwartek, 19 maja 2016 7:27

Łzy są po to by zastępować słowa o uczuciach.


Podziel się
oceń
1
2

Szanowni Państwo

czwartek, 16 stycznia 2014 19:08

W najbliższym czasie treści z bloga  zostaną przeniesione na stronę:
http://miroslawlukowicz.wix.com/artist

 

Zapraszam i życzę wszystkiego dobrego w nowym roku.


Podziel się
oceń
1
4

kilka słów

wtorek, 07 maja 2013 15:04

z tarasu można malować popioły 
i tych co idą ujrzeć ogród
jedyny bez przerwy kwitnący 
w nagrodę że zawierzył słońcu

 


Podziel się
oceń
8
7

myśl nieostatnia

wtorek, 07 maja 2013 14:38

szczęście jest wtedy gdy bez reszty przetrwasz chwilę


Podziel się
oceń
5
3

Myśl niedostatnia-metamorfoza

poniedziałek, 06 maja 2013 20:31

Bóg stworzył z siebie  dobrego człowieka  , a człowiek wynalazł zło bo było mu nudno.

Zło jest tak samo dobre jak boski jest człowiek.

Człowiek jest nudny jak zło.

Jeśli wykluczymy zło i zostawimy z tym Boga , zanudzi się na śmierć.


Podziel się
oceń
6
5

Koncert z repertuarem międzywojennym w jazzowym ujęciu w ramach IX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. M. Fogga. Kraków. 3.10.2012

piątek, 05 października 2012 0:02

Nieśmiertelność

wtorek, 28 sierpnia 2012 21:53

 Wbrew pozorom Ci wszyscy naukowcy i odkrywcy są bardziej przyziemni niż przeciętny człowiek, ponieważ nie ograniczają swojego człowieczeństwa do bycia, a rozwijają pojęcie człowieka, tworząc go i budując . Kiedyś ktoś powie, że to już koniec. Kiedyś, ktoś zrozumie całość doznania i zapisze je ze zrozumieniem dla wszystkich. To będzie nieśmiertelność. Skończy się strach. Nastąpi koniec poszukiwań oraz początek akceptacji w szczęściu. To będzie era absolutu, którą ciężko będzie zniszczyć . Będą próby spalenia prawdy dla uzyskania władzy. Będzie już na to za późno. Dlaczego? Nie będzie już pytań. 


Podziel się
oceń
4
3

Gdyby nie komuna dziś nie ściągano by w sejmie krzyża

wtorek, 28 sierpnia 2012 21:08

Był czas kiedy Polską wstrząsnęły sztandary, kiedy zomo uganiało się za ludźmi po ulicach, powiewały nasze flagi, padały strzały, a na ulicach na przemian rozbrzmiewał w bólu i szale głos mazurka dąbrowskiego oraz:http://w40.wrzuta.pl/audio/4wpU3C5LPTj/religijne_-_my_chcemy_boga .Moim celem nie jest interpretacja czy głoszenie dogmatów. Teraz ukazuję to co dzieje się nie dłużej niż po 30 latach. Jest nagonka na tych co śpiewają, ja tego kurwa polacy nie rozumiem. Czyżby zwykłe emocje wami rządziły i brak rozsądku? Jak to jest , że najpierw chcecie Boga w urzędach , a potem wyrzucacie go z sejmu. Czy to nie tak, że jak trwoga to do Boga, a potem hulaj dusza ...?


Podziel się
oceń
5
4

środa, 17 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  9 304  

O moim bloogu

Ten bloog uprawiamy: deszczówką , słońcem i nawozem naturalnym.

Pan głosuje, a Pani ?


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Wiadomości